מס שפתיים: מהו השווי האמתי של הביטוח הפנסיוני שלך?

את אווירת הגזירות והקיצוצים שפשה לאחרונה במחוזותינו, אנחנו מרגישים במקום הכי כואב – בכיס. אולי כדי להמתיק את הגלולה, חברי הממשלה מדברים בעת האחרונה על רפורמות מרחיקות לכת בשוק הדיור, הטלוויזיה הרב ערוצית ואפילו מגלים נכונות להפשיל שרוולים מול עובדי הנמלים. ימים יגידו אם מדובר בספין תקשורתי או בכוונות אמיתיות, אך דבר אחד בטוח. בין כל הדיבורים על מיסים, על דבר אחד קברניטי המדינה נמנעים מלדבר: על הקיצוץ הכואב הצפוי בשווי של החיסכון הפנסיוני.  

כמה תהיה שווה הפנסיה שלנו?

מה שאולי לא נאמר ע"י ראשי המדינה, נאמר בקול ברור ע"י בני שיזף, המשנה למנכ"ל הפניקס – אחת מחברות הביטוח הגדולות בישראל. לדבריו, עובד בשנות ה 30 לחייו שפרש בגיל 67, ייאלץ ערב הפרישה לפנסיה להסתפק ממחצית השכר שקיבל לפניה. וכאשר גורם בכיר בענף הביטוח אומר דברים כה נחרצים על גורל הביטוח הפנסיוני שלנו, כדאי להקשיב. אז מהן הסיבות לדבריו והאם אפשר לשנות את המצב?

ביטוח פנסיה: מהן הסיבות לשחיקתו?

שני גורמים עיקריים משפיעים על השחיקה המתמשכת בביטוח הפנסיוני:

עלייה בתוחלת החיים

כל שתוחלת החיים עולה, כך הקצבה החודשית שנקבל עם הפרישה לפנסיה יורדת. מדוע? חישוב הפנסיה החודשית מתבסס על חלוקת הסכום הצבור בחיסכון הפנסיוני במקדם קצבה. לדוגמא, אם צברנו בחיסכון הפנסיוני מיליון ש"ח ומקדם הקצבה עומד על 200, קצבת הפנסיה החודשית שנקבל תעמוד על 5,000 ₪ לחודש (מיליון ש"ח חלקי 200).

מכיוון שמקדם הקצבה עולה ביחס ישיר לתוחלת החיים, עם הזמן הקצבה החודשית מצטמקת. כך למשל עבור אותו סכום של מיליון שקלים, אם מקדם הקצבה יעלה לקראת פרישת העובד  ל 300, שווי הקצבה החודשית יעמוד על  4,000 ₪ בלבד (שחיקה של 20%).

דמי ניהול גבוהים בחסות ריכוזיות

כמו בתחומים אחרים, גם שוק החיסכון הפנסיוני ריכוזי – מה שמוביל לדמי ניהול גבוהים. ההבדלים בדמי הניהול, גם אם הם מסתכמים בשברי אחוזים, יכולים להגיע במצטבר לעשות ואפילו מאות אלפי שקלים. כתוצאה מכך, בזמן שרובנו לא מודעים לדמי הניהול הגבוהים שאנחנו משלמים, כסף שהרווחנו בעמל רב עשוי לרדת לטמיון.

מה עושים?

למרבה המזל, המצב הנוכחי הוא לא גזירה משמים. יועץ פנסיוני בלתי תלוי יפרוס בפניך את האפשרויות העומדות בפניך להוזלת דמי הניהול ולמקסום ביטוח הפנסיה. ככל שהיועץ הפנסיוני עובד עם גופים רבים יותר, כך עולה היכולת שלו להשיג עבורך דמי ניהול אטרקטיביים בשל כוח מיקוח גדול יותר. ביחד עם בחירת מסלול החיסכון המתאים ביותר לצרכיך, תוכל לוודא שמצבך הפיננסי ביום הפרישה יהיה ורוד בהרבה מהתמונה שמצטיירת כעת.

 
 
 
חדשות
ברוכים הבאים לאתר גמלה שירותי יעוץ פנסיוני.
אתם מוזמנים לקבל מידע באתר אודות ...
[לידיעה המלאה]
''למה לשלם כשאפשר בחינם?'' 03-2011
התפרסם מאמר של מנכ"ל המשרד "יעוץ פנסיוני, למה לשלם כשאפשר בחינם?" לצפייה יש ...
[לידיעה המלאה]
תגובתו של מנכ''ל המשרד במגזין עדיף 04-2011
תגובתו של מנכ''ל המשרד במגזין עדיף 04-2011
[לידיעה המלאה]
 

תכנון פיננסי פרישה שירותי תכנון פיננסי לקוחותינו ממליצים הזמנת פגישת תכנון פיננסי